Electric Bike for Adult, 400W Motor,20MPH Max Speed, 14” tire,480WH/840WH/1440WH Removable Battery for Ebike,Multi-Shock Absorption, City Commuter, Foldable Adult Electric Bicycles
Click to enlarge
Home E-bikes Ride1Up Electric Bike for Adult, 400W Motor,20MPH Max Speed, 14” tire,480WH/840WH/1440WH Removable Battery for Ebike,Multi-Shock Absorption, City Commuter, Foldable Adult Electric Bicycles
Back to products
Dual-Motor 4000W/3000W Peak Electric-Bike for Adults-Women-Men – 52V 50AH/25AH, 42MPH/38MPH, Full Suspension Ebikes, 24 Inch Fat Tire Hunting-Bike for Off-Road Mountain Snow(Immediate-De’livery)
Compare
Add to wishlist
Category: Ride1Up Tags: 400W, Absorption, Adult, Battery, Bicycles, Bike, City, Commuter, EbikeMultiShock, Electric, Foldable, Max, Motor20mph, Removable, Ride1Up E-Bike, Speed, tire480WH840WH1440WH
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
(as of Dec 31, 2024 07:44:28 UTC – Details)
Unleash the thrill of urban commuting with this electric bike for adults! Equipped with a powerful 400W motor and a top speed of 22MPH, this e-bike effortlessly conquers city streets. The 14-inch tires and multi-shock absorption system ensure a smooth, comfortable ride. With a removable 480Wh battery, you can travel up to 40 miles on a single charge. This foldable electric bicycle is perfect for city commuters, offering a convenient and eco-friendly transportation solution. Experience the freedom and convenience of this sleek and stylish adult electric bike.
𝐏𝐨𝐰𝐞𝐫𝐟𝐮𝐥 𝐌𝐨𝐭𝐨𝐫 & 𝐋𝐨𝐧𝐠-𝐋𝐚𝐬𝐭𝐢𝐧𝐠 𝐁𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲:Rideon’s folding electric bike features a 400W brushless motor , reaching 20MPH. The 48V 480Wh battery offers a 45-mile range in assist mode with 4-5 hours of fast charging
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Electric Bike for Adult, 400W Motor,20MPH Max Speed, 14” tire,480WH/840WH/1440WH Removable Battery for Ebike,Multi-Shock Absorption, City Commuter, Foldable Adult Electric Bicycles” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
-10%
Compare
Ride1Up
Add to wishlist
Buy Now
Quick view
-9%
Cityrun Folding Ebike, 16″ Electric Bike for Adults with Speed 20MPH Peak 500W Motor, Max Range 30 Miles, 36V 280.8Wh UL2849 Certified Removable Battery, Gift for Adults & Teens, Mini Foldable E-Bikes
Ride1Up
Buy Now
Quick view
Electric Bike for Adults, 1500W 30MPH,48V 20/23AH,Max 75Miles Electric Motorcycle 20″ Fat Tire Dirt Bike, Shamano 7-Speed E-Bike Dual Shock Absorber UL Certified
-14%
Electric Bike for Adults, 2000W Ebike, Top Speed 30Mph & 75 Mile Long Range, 20Inch Fat Tire Mountain Electric Bicycle, Commuting E-Bike with Acc Cruise
Price: (as of – Details) Powerful 2000W Motor and 7-Speed Gear System: Upgraded mountain e-bike is equipped with a powerful
-11%
Jasion EB7 ST 2.0 Foldable Electric Bike, 28MPH Adult Electric Bicycles with 1200W Peak Motor, 55 Mile E-Bike with 48V 10Ah Battery, Step-Thru Ebikes for Women, 20″ Tire, Shock Absorber, Disc Brake
Racer Electric Bike for Adults – 21-Speed Mountain Lightweight Ebike with Peak 1000W 28MPH Brushless Motor, 48V10.4Ah Removable Battery, 27.5X2.1 Tire Step Over E-MTB, Up to 50 Miles, E Bikes
V8 Electric Bike Adults, Fat Tire E Bike with 750W Brushless Motor 48V 15Ah Removable Larger Battery, 20″ x 4.0 Electric Mountain Bike, 31MPH Max Speed, Shi-mano 7 Speed Adult Electric Bicycles
Price: (as of – Details) 🚴Powerful Peak750W Motor: Hipatoo V8 adult electric bikes are equipped with a 750W high speed
Vivi ACE01 Electric Bike for Adults, 26″ x 4.0 Fat Tire Ebike, 1475W Peak Motor Torque Sensor Electric Mountain Bike, 25MPH Electric Bicycle with 48V 15AH Battery, 7 Speed, Hydraulic Brake, UL 2849