Yose Power 48V 36V 10.4Ah 13Ah 15Ah 17.4Ah Ebike Battery XH370-10J Sliver Fish Battery with USB Port Electric Bike Battery for 250W/350W/500W/700W/900W/1000w Motor Electric Bicycle Lithium-Ion Battery
Click to enlarge
Home E-Bike Parts Batteries Yose Power 48V 36V 10.4Ah 13Ah 15Ah 17.4Ah Ebike Battery XH370-10J Sliver Fish Battery with USB Port Electric Bike Battery for 250W/350W/500W/700W/900W/1000w Motor Electric Bicycle Lithium-Ion Battery
BAFANG 3.5in eBike Display DPC18 for BBS01B BBS02B BBSHD Mid Motor 0-9 Pedal Assist Levels eBike Computer Display with Automatic Backlight UART Protocol
Back to products
Zoom HB876E 2-PIN/3-PIN 4-Pistons E-Bike Electric Power-Off Hydraulic Brake Set with 180mm Rotors, Pre-Bled Hydraulic Disc Brake Caliper Lever for eBike (Included Mounting Adapter)
Compare
Add to wishlist
Category: Batteries Tags: 10.4Ah, 13Ah, 15AH, 17.4Ah, 250W350W500W700W900W1000w, 36V, 48V, Battery, Bicycle, Bike, E-Bike Batteries, Ebike, Electric, Fish, LithiumIon, Motor, Port, Power, Sliver, USB, XH37010J, Yose
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
(as of Nov 23, 2024 17:47:17 UTC – Details)
【UNLEASH THE POWER】Boost your e-bike with Yose Power’s high-performance 36V ebike battery. Boost the power of your e-bike to the next level with Yose Power’s high-performance 36V ebike battery.
【LONG-LASTING PERFORMANCE】With a capacity of 13Ah and a discharge current of 20A, this battery is built to go the distance. Experience long-lasting performance with Yose Power’s high-performance 36V ebike battery. With a capacity of 13Ah and a discharge current of 20A, this battery is built to go the distance.
【QUICK CHARGE, LONG RIDE】 The included smart charger charges the battery to full capacity in just 7 hours, providing you with hours of uninterrupted e-bike adventures. Get ready for quick charging and long rides with Yose Power’s 36V ebike battery.
【Parameters】This battery is 36V 13Ah, suitable for 100W-700W motor. Standard discharge current: 10A. Max current: 20A. Charger: 42V 2A. If you have any questions about whether it can be installed, please contact us, we will reply you soon.
Customers say
AI-generated from the text of customer reviews
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Yose Power 48V 36V 10.4Ah 13Ah 15Ah 17.4Ah Ebike Battery XH370-10J Sliver Fish Battery with USB Port Electric Bike Battery for 250W/350W/500W/700W/900W/1000w Motor Electric Bicycle Lithium-Ion Battery” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
36V 48V Ebike Battery, Folding Electric Bike Battery Replacement Removable Lithium Battery with Charger Safety Lock Battery Level Indicator for Various Types of Bicycles (36V 10AH 2Pin for 0-350W)
Compare
Batteries
Add to wishlist
Buy Now
Quick view
48V 15AH Ebike Battery 30A BMS 48v Lithium Battery Ebike Battery for 0-1500W Bike Motor with 2A Fast Charger, USB Output, Safe Lock and Led Indicator Light for Scooter, Electric Bikes
Batteries
Buy Now
Quick view
48V 28Ah Ebike Lithium Battery 1000W 13S3P Lithium Battery Pack for E-Bike Electric Bicycle Scooter with BMS and Charger XT60 Plug
48V Ebike Battery, 14Ah 20Ah Electric Bike Lithium Battery, 48V Electric Bicycle Motor with Charger, for 250W -1000W
Price: (as of – Details) HIGH CAPACITY – FoteGlewaBi 48V Lithium-ion Ebike battery has a capacity of 20,000mAH and is
-6%
48V Ebike Battery, 48V Lithium Battery 10Ah Electric Bike Battery with 2A Fast Charger, 30A BMS, USB Output, Safe Lock and Led Indicator Light for 0-1400W Motor (48V 10Ah with Charger)
Price: (as of – Details) Product Description 【48V 10Ah Ebike battery parameters】TWV 48V 10Ah battery is 13S4P, suitable for 0-1400w
-10%
Ebike Battery 36V 48V 14AH 16AH Lithium Battery Pack with 3A Fast Charger 30A BMS Fit for Electric,Scooter,Bicycles,Motorcycle 1200W-100W Motor Battery
Ebike Battery Lithium Battery Ebike Battery Pack with 2A Fast Charger and BMS, USB Interface, LED Battery Indicator,Power Switch, Safety Lock for Electric Bike,Motorcycle